top of page

Wizytacja kanoniczna 10.04.2022


10 kwietnia 2022r. odbędzie się wizytacja kanoniczna naszej parafii. Tego dnia z wizytą przybędzie do nas ks. bp dr Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej.


W czasie wizytacji ksiądz biskup dokona poświęcenia nowych drzwi wejściowych do kościoła parafialnego.


 

Wizytacja kanoniczna

Wizytacja kanoniczna (biskupia, pasterska) jest to czynność apostolska, swoisty znak łaski oraz działalności Ducha Świętego. Pierwsze wizytacje odbywały się za pośrednictwem Apostołów, którzy odwiedzali gminy chrześcijańskie.


Biskup ma obowiązek przynajmniej raz na pięć lat wizytować parafię w swojej diecezji. Jeśli zachodzą uzasadnione przeszkody wizytacja może się nie odbyć lub może być odbyta za pośrednictwem wysłannika, specjalnie oddelegowanego przez biskupa. Wysłannikiem takim, może być biskup pomocniczy, biskup koadiutor, wikariusz generalny albo inny prezbiter.


Przed każdą wizytacją do parafii muszą przyjechać wizytatorzy, którzy sprawdzają poziom nauczania dzieci i młodzieży. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego (stan i potrzeby kościoła parafialnego, kaplic, sal katechetycznych, spisy inwentarza kościoła, cmentarza, budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej).

Comentarios


bottom of page