top of page

ŚWIĘCI PATRONOWIE

michal_kozal.png

biskup, męczennik

bł. Michał Kozal

Patron parafii został wybrany ze względu na bolesne wydarzenia w historii działoszyńskiego Kościoła oraz miasta, które doświadczyło doszczętnego zniszczenia. W pierwszych dniach II Wojny Światowej, 2 września 1939 roku, miejscowy proboszcz został zamordowany przez niemieckiego okupanta.

Przykład świętości bp. Michała Kozala, który był niedoścignionym wzorem wiary i miłości do drugiego człowieka, z pewnością przyczynił się do mianowania go świętym opiekunem parafii. Biskup również był męczennikiem z czasów okupacji; poniósł śmierć męczeńską w obozie koncentracyjnym Dachau.

Więcej informacji o bł. Michale Kozalu można znaleźć tutaj.

faustyna_kowalska.jpg

zakonnica, dziewica, Apostołka Bożego Miłosierdzia

św. Maria Faustyna (wł. Helena) Kowalska ZMBM

Kult św. s. Faustyny Kowalskiej rozwinął się w naszej parafii przy zaangażowaniu ks. Zdzisława Pałubickiego SJ, który prowadził tutaj misje ewangelizacyjne o Bożym Miłosierdziu.


Dzięki pomocy ks. Pałubickiego i staraniom proboszcza, ks. Czesława Janczyka, w naszej wspólnocie parafialnej znajdują się relikwie s. Faustyny, a także jej obraz w prezbiterium kaplicy.

Więcej informacji o św. s. Faustynie Kowalskiej można znaleźć tutaj.

jan_pawel_ii.jpg

papież

św. Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła)

Kult św. Jana Pawła II w parafii miał swoją kulminację zaraz po śmierci Ojca Świętego. Dla wielu parafian był to najwyższy autorytet i wspaniały pasterz Kościoła.


Parafianie  z  wielką  czcią  uczestniczyli  w  nabożeństwach  organizowanych  po  śmierci  Papieża, jak i dorocznych obchodach Dnia Papieskiego. Papież stał się naturalnym patronem działoszyńskiej wspólnoty, dlatego plac pod budowę nowego kościoła został nazwany imieniem Jana Pawła II. Dokonało się to 15 kwietnia 2005 roku.

Więcej informacji o św. Janie Pawle II można znaleźć tutaj.

bottom of page